600/ 0
فرمت های قابل آپلود png , jpg , jpeg , gif , mp4, mkv و حداکثر حجم قابل آپلود 20 مگابایت می باشد.

فایل انتخاب شد لطفا کپشن را وارد نمایید

10
برای هر شروعی باید هدف را برای خود تعیین کنید. با تعیین هدف می توان یک برنامه‌ریزی صحیح داشته باشید. اهداف صحیح می‌توانند انگیزه و انرژی لازم را در شما ایجاد کنند.

اهمیت و راهکارهای کاربردی هدف گذاری تحصیلی در کنکور

داشتن هدف به مانند ریشه ای است که گیاهان در خاک دارند، چنانچه ریشه ای در کار نباشد یا ریشه ضعیف باشد، آن گیاه با اولین باد یا ناملایمات از بین خواهد رفت. فرد بی هدف نیز پس از مدتی مایوس می شود و  دست از تلاش خواهد کشید. برای موفقیت در کنکور و به دست آوردن نتیجه مطلوب عوامل مختلفی تاثیر گذار است که از مهمترین و اصلی ترین آنها می توان به انتخاب و تعیین هدف به صورت هوشمندانه اشاره کرد.

در این مقاله به اهمیت هدف گذاری در کنکور پرداخته شده و راهکارهای کاربردی برای تعیین هدف توضیح داده شده است:

برای هر شروعی باید هدف و مقصودی را برای خود تعیین کنید. در صورت هدفمند بودن است که می توان یک برنامه‌ریزی دقیق و صحیح داشته باشید. همچنین اهداف صحیح می‌توانند انگیزه و انرژی لازم را برای اجرای برنامه ها در شما ایجاد کنند. داشتن هدف در راه رسیدن به نتیجه مانند نقشه راه است. فرض کنید یک کشتی مقصدی ندارد و در آب های بیکران دریا غوطه ور است، مسلماً هیچ بادی برایش مناسب نخواهد بود، چرا که آن را به هیچ سمتی سوق نخواهد داد.

حال که اهمیت انتخاب و تعیین هدف مشخص شد گفتنی است که گام بعدی شناخت دقیق هدف می باشد. در تعیین هدف باید به نکاتی توجه داشت. در ادامه اصلی‌ترین ویژگی های یک هدف درسی بیان شده است:

·       هدف دارای ارزش باشد.هدف گذاری تحصیلی

·       هدف باید مشخص و واضح باشد.

·       هدف باید قابل اندازه گیری باشد.

·       هدف باید واقع بینانه باشد.

·       هدف باید ثابت باشد.

·       هدف باید واحد باشد.

بدون شک اهداف بی ارزش مانند چشم و هم چشمی یا به تاخیر انداختن سربازی نمی تواند انگیزه خوبی برای ادامه مسیر باشد. داوطلب کنکور باید به طور واضح به هدف و رشته انتخابی خود آگاهی داشته باشند؛ استعداد، علاقه، درآمد و ... عواملی است که باید در نظر گرفته بشود.

همچنین نباید در هدف تغییری ایجاد کرد، با تغییر هدف و از این مسیر به آن مسیر رفتن، جز اتلاف وقت چیزی حاصل نخواهد شد. از این رو برای انتخاب هدف و تعیین آن زمان بسیاری صرف کنید.

اهدافی که همسو و واحد نیستند سبب عدم تمرکز و عاملی برای عدم موفقیت هستند.

این اشتباه بزرگ را در هدف گذاری تحصیلی نکنید!

بزرگترین اشتباهی که دانش آموزان برای تعیین هدف درسی و تحصیلی انجام می‌دهند این است که گمان می کنند در ذهن خود می‌دانند چه می‌خواهند و این کافی خواهد بود. این اشتباه است.

نکته مهم: هدف خود را مکتوب کنید!

مغز شما تا زمانی که هدف گذاری تحصیلی خود را مکتوب نکرده اید و به صورت نوشته در نیاورید به آن ارزش نمی دهد و انگیزه‌ای برای رسیدن به هدف ایجاد نمی شود، زمانی که هدف گذاری تحصیلی نوشته باشد مغز تمام تلاش و انگیزه اش را برای رسیدن به آن به کار خواهد گرفت.

انواع اهداف درسی:

تقسیم بندی یک هدف بزرگ به اهداف کوچکتر راز موفقیت شما می باشد. بنابراین با سه نوع از اهداف درسی سر و کار خواهید داشت:

·       اهداف بلند مدت

·       اهداف میان مدت

·       اهداف کوتاه مدت

از مزایای این تقسیم بندی سبب می شود که تا حدود زیادی استرس شما کاهش یابند.

توجه کنید که هدف گذاری بلند مدت اصلی‌ترین هدفی است که شما در سال تحصیلی می خواهید به آن برسید. اما اهداف میان مدت، اهدافی هستند که در میانه سال تحصیلی قصد رسیدن به آن را دارید. و در نهایت اهداف کوتاه مدت، اقداماتی است که باید روزانه و هفتگی صورت بگیرد تا در نهایت به اهداف میان مدت و بلند مدت شما را رهنمون کنند.


هدف گذاری تحصیلی
واقعیت این است که با انجام کارهای کوچک می توان به هدف نهایی دست پیداکرد. و همواره باید به هدف بلند مدت خود توجه داشته باشید اما اینکه در زمان مطالعه کردن و اجرای برنامه تحصیلی، به اهداف خود فکر کنید به این معنی نیست که به خودتان فشار بیاورید تا همین الان به اهداف بلند مدتی که دارید برسید.  اصلا واقع بینانه و منطقی نیست که بخواهید هر روز قدم های بزرگ در راه رسیدن به هدف بردارید. به یاد داشته باشید که رسیدن به اهداف بزرگ از طریق برداشتن قدم‌های کوچک ممکن خواهد شد.

گام بعد از تعیین هدف چیست؟

همانطور که گفته شد، تعیین هدف درسی مهمترین و نخستین قدم است. در مرحله بعد باید برای گام ‌های کوچک یا همان اهداف کوتاه مدت که گفته شد، برنامه ریزی کنید و یک نقشه‌ راه برای ادامه مسیر داشته باشید.

اگر برای تعیین اهداف تحصیلی و درسی خود نیاز به راهنمایی دارید می توانید با مشاوران تحصیلی ما از طریق اپ یا وب سایت در ارتباط باشید:

اپ: مشاورآن

وب سایت: www.moshaveron.com

 

منبع: گروه مشاورآن

 

 

 

 

  • جهت ثبت کامنت ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید : ورود / ثبت نام