600/ 0
فرمت های قابل آپلود png , jpg , jpeg , gif , mp4, mkv و حداکثر حجم قابل آپلود 20 مگابایت می باشد.

فایل انتخاب شد لطفا کپشن را وارد نمایید

10
پرت شدن حواس و عدم تمرکز هنگام درس خواندن مسئله طبیعی است.تنها لازم است که الگوهای مطالعاتی خود را کمی دگرگون کنید.

برای افزایش تمرکز در هنگام درس خواندن چه کار کنیم؟

عدم تمرکز حواس، موضوعی است که بسیاری از دانش آموزان از آن رنج می برند و به دلایل مختلف اتفاق می افتد. تمرکز حواس در هر کاری از جمله درس خواندن و تست زدن از ضروریات قطعی است که باید حاصل شود. می توان تمرکز حواس یا همان حواس پرتی را این گونه تعریف کرد که حالتی است ذهنی و روانی که به وسیله آن تمام قوای حسی، روانی و فکری انسان روی موضوع خاصی متمرکز می شود و تضمین کننده این امر است که یادگیری و انجام کارها به صورت صحیح صورت گیرد و همچنین تضمین کننده رهایی از خطرات یا ضررهای احتمالی است.

در این مقاله دلایل عدم تمرکز و راهکارهایی جهت افزایش تمرکز در هنگام درس خواندن توضیح داده می شود:

پرت شدن حواس و عدم تمرکز هنگام درس خواندن مسئله طبیعی است که حتی برای بهترین دانش آموزان هم اتفاق می افتد. برای این که بتوانید هنگام درس خواندن تمرکز حواس داشته باشید، تنها لازم است که الگوهای مطالعاتی خود را کمی دگرگون کنید.

حواس پرتی نقطه مقابل تمرکز حواس است. همان طور که گفته شد تمرکز حواس، توانایی ثابت نگه داشتن دقت و توجه روی موضوع خاص یا کاری خاص است و مانع می شود از این که این دقت و توجه به موضوعات دیگری متوجه شود.  بنابراین حواس پرتی یا عدم تمرکز یعنی خارج شدن از فرآیند مطالعه و فرو رفتن در افکار و تخیلات یا انجام کار دیگر.

 

اگر برای رفع اختلال های تمرکز و حواس پرتی به راهنمایی نیاز دارید می توانید با مشاوران تحصیلی ما از طریق اپ یا وب سایت در ارتباط باشید:

اپ: مشاورآن

وب سایت: www.moshaveron.com

 

انتخاب مکان و زمان مناسب برای مطالعه از عوامل مهمی است که به افراد برای ایجاد تمرکز کمک می کند. اما علاوه بر مکان و زمان عوامل دیگری در ایجاد یا عدم ایجاد تمرکز هنگام درس خواندن تاثیر می گذارد:

·       استرس و خستگی

·       گرسنگی

·       افکار آزاردهنده

·       افسردگی

·       انجام چند کار با هم

·       انجام کارهای خسته‌ کننده

·       کم توجهی

·       کوچک شدن مغز

·       عدم رعایت بهداشت مطالعه

·       و...

 

اگر برای رفع اختلال های تمرکز و حواس پرتی به راهنمایی نیاز دارید می توانید با مشاوران تحصیلی ما از طریق اپ یا وب سایت در ارتباط باشید:

اپ: مشاورآن

وب سایت: www.moshaveron.com

 

عدم تمرکز یکی از مشکلاتی است که استرس برای دانش آموزان ایجاد می کند. و اثرات آن در جسم و روان دانش آموزان نمود پیدا می کند. خستگی و عدم خواب کافی نیز از عوامل مهمی است که می تواند سبب عدم تمرکز بشود.

زمانی که گرسنه هستید مغز نمی تواند درست عمل کند. توجه به تغذیه سالم و به ویژه صبحانه به عنوان یکی از مهم ترین وعده های غذایی می تواند به شما در ایجاد تمرکز هنگام مطالعه و درس کمک کند.

زمانی که نگران هستید و ذهن تان مشغول افکار و ناراحتی هایی است که در زندگی روزمره با آن روبرو هستید، ایجاد تمرکز روی درس سخت خواهد شد. خود را از فشارها و استرس ها رها کنید. یکی از مفید ترین راه های مبارزه با افکار آزاردهنده نوشتن آنها بر روی کاغذ است تا بعداً در زمان مناسب دیگری با مراجعه به یادداشت ها برای رفع وضعیت اقدام کنید.

افسردگی به معنی غمگین بودن نیست. افسردگی یک بیماری جدی است که باید به درستی درمان شود. افسردگی علاوه بر ایجاد حس ناامیدی، غمگین بودن، بی ‌تفاوتی و پوچی می‌ تواند تمرکز و توجه فرد را نیز مختل کند.

با مراجعه به پزشک متخصص می توان بر افسردگی غلبه کرد اما متاسفانه برخی از داروهایی که برای درمان افسردگی استفاده می شوند مخل تمرکز دانش آموز می شود. در این شرایط حتما باید با پزشک صحبت شود و درخواست کمک کنید.

نکته مهم: همان طور که قبلا هم اشاره شد، کم خوابی تاثیرات منفی بر تمرکز و حافظه کوتاه مدت دارد. بنابراین خواب کافی شبانه خود را نادیده نگیرید.

همچنین تا جایی که امکان دارد هر زمان تنها یک کار را انجام دهید. تکثر و تعدد فعالیت های فرد مخصوصا اگر در توان انسان نباشد، باعث عدم تمرکز حواس می شود و احتمال ایجاد خطا را زیاد می کند.

افرادی ممکن است با بی علاقگی کارهایی انجام می دهند، به عبارت دیگر خود را مجبور به انجام دادن آن کار یا مطالعه می دانند. در حین انجام کارهای خسته کننده امکان اختلال در تمرکز بیشتر است. برای حل این مشکل، بین درس و مطالعات، به خود استراحت بدهید.

گاهی عدم رعایت بهداشت مطالعه و یا روش مناسب مطالعه، باعث خستگی جسمی و روانی می شود و در نتیجه سبب احساس بی علاقگی به مطلب شده و به دنبال آن عدم تمرکز و حواس پرتی برای دانش آموز به وجود می آید.

برای جلوگیری از کم توجهی و از بین رفتن تمرکز هنگام مطالعه درسی باید نحوه صحیح مطالعه و جمع آوری اطلاعات را بدانید.

با کوچک شدن مغز و تحلیل آن، برخی مشکلات از قبیل آلزایمر و زوال عقل پدید می آید که این موضوع معمولا در بین افراد سالمند مشاهده می شود و سبب عدم تمرکز می شود.

راهکارهایی برای جلوگیری از حواس پرتی درسی

·       مکان آرام و مناسب برای مطالعه  انتخاب کنید و محیط را با خود همراه سازید.

·       مواد حاوی گلوکز، کلسیم، فسفر و ویتامین ها، سبزیجات و سایر مواد غذایی را به درستی مصرف کنید.

·       برنامه خواب منظم وکافی داشته باشید. مطالعات نشان می دهد که 8 ساعت خواب در طول شب برای بدن لازم و ضروری است.

·       سعی کنید بین مطالعات خود ارتباط و تصویر ذهنی ایجاد کنید.

·       مطالب را با فاصله زمانی یاد بگیرید. آزمایش ها نشان می دهد که یادگیری با فاصله زمانی بهتر از یادگیری بدون فاصله زمانی است.

·       ذهن خود را با مطالب غیر ضروری انباشته نکنید.

·       مطالب درسی خود را برای دیگران بازگو کنید یا برای خود تکرار کنید.

·       قبل از شروع هر فصل، ابتدا به عنوان های اصلی نگاه کنید.

·       پس از مطالعه هر فصل، خلاصه برداری کنید.

·       مطالب درسی را سازماندهی کنید و با کمک نمودارها مطالب را از کل به جز یاد بگیرید.

·       یادداشت برداری کنید.

·    اینترنت را خاموش کنید.

·       از شبکه های اجتماعی خود یا بازی های رایانه ای و دیگر برنامه های غیر ضروری خارج شوید.

·       تلفن همراه خود را موقت خاموش کنید. و تعداد دفعات و زمانی که صرف آن می کنید را بررسی کنید.

·       ورزش کردن را در برنامه روزانه خود قرار دهید.

·       برای درس خواندن برنامه ریزی داشته باشید.

·       برای خود پاداش تعیین کنید.

·       از روش های تند خوانی استفاده کنید.

همانطور که گفته شد، یکی از مشکلات عمده دانش آموزان اختلال تمرکز در هنگام مطالعه درسی می باشد که سبب کاهش بازدهی دانش آموزان می شود. عوامل مختلفی برای از بین رفتن تمرکز و حواس پرتی وجود دارد که به مهمترین آنها اشاره شد و راهکارهایی جهت غلبه بر آن ذکر شد.

اگر برای رفع اختلال های تمرکز و حواس پرتی به راهنمایی نیاز دارید می توانید با مشاوران تحصیلی ما از طریق اپ یا وب سایت در ارتباط باشید:

اپ: مشاورآن

وب سایت: www.moshaveron.com

منبع: گروه مشاورآن

  • جهت ثبت کامنت ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید : ورود / ثبت نام