600/ 0
فرمت های قابل آپلود png , jpg , jpeg , gif , mp4, mkv و حداکثر حجم قابل آپلود 20 مگابایت می باشد.

فایل انتخاب شد لطفا کپشن را وارد نمایید

10
هیچ نوع تشخیص رسمی برای استرس قبل از امتحان وجود ندارد. رایج ترین نشانه استرس قبل از امتحان، خالی شدن ذهن است. دانش آموز در این مواقع حس می‌کند مطالبی را که مطالعه کرده است را به یاد نمی‌آورد.

کنترل استرس قبل از امتحان

معمولا از دانش آموزان شنیده می شود که از استرس امتحان، کل شب را بیدار مانده اند  و خواب به چشمشان نیامده و این سبب کاهش بازدهی آنها در امتحان شده است. این یک واقعیت است که امتحانات جز جدایی ناپذیر از زندگی ما هستند. مقدار کمی استرس کمک می‌کند تا برای امتحان آماده باشیم و تمرکز کنیم؛ اما استرس بیش از حد می‌تواند عواقب بدی برای افراد داشته باشد. متاسفانه استرس قبل از امتحان موضوعی است که زیاد به آن توجه نمی‌شود.

 

اگر شما نیز قبل از امتحان دچار استرس می‌شوید، در این مقاله همراه ما باشید. در این مقاله راهکارهای رفع استرس شب امتحان ارائه شده است تا دانش آموزان و دانشجویان بتوانند با آرامش و بدون استرس برای امتحان آمادگی لازم را کسب نمایند.

 

با آغاز سال تحصیلی و نزدیک شدن به زمان امتحانات پایان ترم، استرس در میان دانش‌آموزان و دانشجویان بیشتر می‌شود. ممکن است آنها دچار تپش قلب و دل ‌پیچه بشوند و یا تمام مطالب درسی که خوانده‌ اتد را فراموش کنند و...

 اگر دانش آموز یا دانشجویی هستید که هر یک از این احساسات را تجربه کرده اید یعنی استرس قبل از امتحان دارید. این استرس باعث خستگی، بی‌خوابی، کاهش وزن و افسردگی می‌شود. دانش آموزان و دانشجویان باید بتوانند این احساسات را مدیریت کنند تا در امتحانات خود موفق شوند.


هیچ نوع تشخیص رسمی برای استرس قبل از امتحان وجود ندارد. رایج ترین نشانه استرس قبل از امتحان همان طور که اشاره شد، خالی شدن ذهن است. دانش آموز در این مواقع حس می‌کند هیچ کدام از مطالبی را که مطالعه کرده است را به یاد نمی‌آورد.


اگر استرس قبل از امتحان روی خواب شبانه و اشتهای فرد تاثیر داشته باشد و باعث شود فعالیت ‌هایی را که به آنها علاقه داشته است را انجام ندهد، دچار استرس و دلهره قبل از امتحان شده‌ است.


از دیگر
نشانه های استرس قبل از امتحان می توان به عوامل فیزیکی مانند سردرد، دل‌پیچه،‌ عرق کردن، تپش قلب و احساس گیجی اشاره کرد. همچنین برخی علائم روحی و روانی مانند عصبانیت، ترس و افکار منفی، اضطراب شدید و خواب های آشفته از علائم و نشانه های استرس قبل از امتحان می باشد.


گفتنی است که گاهی اوقات این استرس‌ها از والدین و سایر افراد به دانش آموز و دانشجو منتقل می شود.

ترس از شکست و یا وسواس برای نمره خوب نیز می‌تواند باعث استرس در امتحان شود.

 

گاهی عدم آمادگی برای امتحان علت اصلی استرس است که ریشه در عدم مهارت دانشجویان و دانش‌آموزان در شیوه صحیح مطالعه دارد.

چنانچه برای کاهش استرس قبل از امتحان نیازمند راهنمایی هستید، می توانید همین حالا با مشاوران تحصیلی ما از طریق اپ یا وب سایت در ارتباط باشید:

اپ: مشاورآن

وب سایت: www.moshaveron.com

 

در تحقیقاتی که به تازگی صورت گرفته است گفته می شود که استرس اغلب یک مولفه‌ ژنتیکی دارد که بیشتر از مادران مضطرب به فرزندان منتقل می‌شود. اگر خواهر، برادر، پدر یا مادر شما با استرس امتحان درگیر هستند، این مسئله می‌تواند توجیه‌کننده‌ استرس شما نیز باشد.

در ادامه شایع ترین موارد ایجاد استرس قبل از امتحان را مرور می کنیم:

 

·       خستگی و کمبود خواب:

خستگی زیاد و خواب ناکافی از عواملی است که استرس را تشدید می کند. برای مقابله با خستگی سعی کنید در بین ساعات مطالعه خود، حتما استراحت کنید. این کار سبب می‌شود که مغز شما توان خود را بار دیگر بازیابی کند و بتوانید به خوبی روی درس و امتحان فردا تمرکز کنید و دیگر استرس امتحان فردا به سراغتان نیاید.

 

و نکته مهم دیگر این است که اگر شب به اندازه کافی نخوابیده باشید هرچقدر هم که درس ‌هایتان را خوب خوانده باشید، باز هم احتمال دارد سر امتحان جواب ‌ها را فراموش کرده و دچار استرس شوید.

چنانچه برای کاهش استرس قبل از امتحان نیازمند راهنمایی هستید، می توانید همین حالا با مشاوران تحصیلی ما از طریق اپ یا وب سایت در ارتباط باشید:

اپ: مشاورآن

وب سایت: www.moshaveron.com

 

·       عادتهای اشتباه غذایی:

نوشیدن قهوه برای بیدار ماندن در شب قبل از امتحان به شدت موجب افزایش استرس می شود. حقیقت این است که قهوه، به خصوص قهوه اسپرسو، دارای مقادیر زیادی کافئین است که سبب بیدار ماندن می شود. اما مصرف بیش از اندازه کافئین، به دلیل محرک بودن این ماده، موجب افزایش ضربان قلب خواهد شد. با بالا رفتن شدت ضربان قلب، استرس کم کم به سراغ شما خواهد آمد. به همین دلیل هم بهتر است برای رفع استرس شب امتحان مصرف قهوه خود را کنترل کنید.

 

علاوه بر قهوه، خوردن غذاهای چرب، شور و سنگین در شب قبل از امتحان موجب می شود که دانش آموز یا دانشجو خیلی زود احساس خستگی کند. چرا که خون بیشتری در اطراف معده شما جمع شده و لذا خون کمتری به سلول‌ های مغز شما می ‌رسد. به همین دلیل هم خیلی زودتر از همیشه خوابتان خواهد گرفت. و با حس خواب آلودگی استرس به سراغ شما می آید.

 

·       نداشتن برنامه ریزی درسی:

 

مهمترین نکته ‌ای که باید برای مطالعه شب امتحان بیان کرد این است که در شب امتحان زمان کمی در اختیار دانش آموز و دانشجو است و نیاز است که به بهترین شکل آن را برنامه ریزی کند. برای این کار بهتر است که مطالبی را که قرار است مطالعه کنید اولویت بندی کنید تا از زمان اندکی که در اختیار دارید، بهترین استفاده را ببرید.

 

از دیگر راهکارهای مقابله با استرس امتحان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

·       قدم بزنید.

·       به موسیقی کلاسیک گوش بدهید.

·       برنامه‌ ریزی درسی منظم و ثابت داشته باشید.

·       به اندازه کافی بخوابید.

·       شکلات سیاه بخورید.

·       با دیگران صحبت کنید و احساسات خود را تخلیه کنید.

·       هرگز خودتان را با فرد دیگری مقایسه نکنید.

·       فشار و ناملایمات زندگی را کنترل کنید.

·       قضاوت مثبت نسبت به خود داشته باشید.

·       نفس عمیق بکشید.

·       بعد از امتحان با خودتان مهربان باشید.

·       از مشاور کمک و راهنمایی بخواهید.

·       با برنامه ریزی و الویت بندی مطالعه کنید.

·       از خودتان امتحان بگیرید.

·       از افراد و عواملی که سبب افزایش استرس می شوند، دوری کنید.

·       برای تفریح های خود احساس عذاب وجدان نداشته باشید.

·       بعد از امتحان احساس ناراحتی نداشته باشید.

 

همان طور که گفته شد، استرس امتحان یک پدیده عادی است و هر شخصی ممکن است استرس امتحان داشته باشد. اما مواقعی است که فشار و اضطراب ناشی از این استرس بیش از حد می شود تا حدی که برای دانش آموز یا دانشجو و حتی اطرافیان آنها موضوع اذیت کننده و آزار دهنده می شود. امید می رود مقاله پیش رو توانسته باشد مشکلات استرس قبل از امتحان را کاهش بدهد و راهکارهای عملی معرفی کند.

 

چنانچه برای کاهش استرس قبل از امتحان نیازمند راهنمایی هستید، می توانید همین حالا با مشاوران تحصیلی ما از طریق اپ یا وب سایت در ارتباط باشید:

اپ: مشاورآن

وب سایت: www.moshaveron.com

 

منبع: گروه مشاورآن

  • جهت ثبت کامنت ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید : ورود / ثبت نام