600/ 0
فرمت های قابل آپلود png , jpg , jpeg , gif , mp4, mkv و حداکثر حجم قابل آپلود 20 مگابایت می باشد.

فایل انتخاب شد لطفا کپشن را وارد نمایید

10
ورزش کردن در دنیای امروز که تکنولوژی های کامپیوتری جدید و گوشی های هوشمند، زمان زیادی از وقت ما را می گیرند و فعالیت بدنی ما را کمتر می کنند، اهمیت بیشتری پیدا می کند.

اهمیت ورزش در سلامت دانش آموزان

 

سلامت افراد از جمله دانش آموزان تحت تاثیر عوامل مختلفی می باشد از جمله عوامل ژنتیك، محیط زیست، خدمات پزشكی و سبك زندگی و غیره.

امروزه تأثیرات مثبتی که ورزش بر سلامت جسم و روح، افزایش یادگیری، حافظه و تمرکز دارد بر کسی پوشیده نیست. ورزش کردن در دنیای امروز که تکنولوژی های کامپیوتری جدید و گوشی های هوشمند، زمان زیادی از وقت ما را می گیرند و فعالیت بدنی ما را کمتر می کنند، اهمیت بیشتری پیدا می کند.

 

در این مقاله سعی می شود به برنامه‌های ورزشی و تاثیرات آن در سلامت دانش آموزان نگاهی ویژه‌ شود:

 

کسب بهره از فواید ورزش مختص به دوران مدرسه و تحصیل نمی باشد، و نه تنها دانش آموزان بلکه همه‌ انسان‌ها باید برای بهره بردن از نتایج مثبت ورزش، آن را در برنامه‌ روزانه‌ خود قرار بدهند چراکه تأثیرات مفید و اثربخش ورزش سبب موفقیت های زیاد در زندگی افراد می شود.

اما متاسفانه ورزش حتی در مدارس هم نادیده گرفته می شود و بسیاری از اوقات زنگ ورزش حذف می شود یا تبدیل به زمانی برای جبران درس های دیگر می شود.

كاهش افسردگی، كاهش اضطراب، کاهش استرس و افزایش عزت نفس از جمله فواید مهم ورزش است. حتی در تحقیقاتی پژوهشگران به این نتیجه رسیده اند که ورزش سبب افزایش یادگیری و عملکرد دانش آموزان در مدرسه می شود.

اگر برای برنامه ورزشی خود نیاز به مشاور دارید می توانید با مشاوران تحصیلی ما از طریق اپ یا وب سایت در ارتباط باشید:

اپ: مشاورآن

وب سایت: www.moshaveron.com

 

فعالیت جسمانی نه تنها در ایجاد و حفظ تناسب اندام اثرات مفیدی دارد بلكه در پیشگیری از بیماری‌ ها به خصوص بیماری ‌های قلبی، فشار خون و جلوگیری از پیری زودرس نقش مهمی را ایفا می كند.

 

در این میان ورزش برای كودكان، نوجوانان و جوانان هم از نظر فواید جسمانی و هم از نظر فواید روانشناختی از اهمیت بیشتری برخوردار است.

 

·       اولین مزیت ورزش کردن این است که در روحیه دانش آموزان تاثیر مثبت می گذارد و روحیه آنها را تقویت می کند که خود این مسئله باعث عملکرد بهتر دانش آموز در مدرسه می شود.

·       ورزش به بهبود یادگیری در سه سطح کمک می کند:

1.    ذهن انسان را آماده می‌کند تا توجه، تمرکز و انگیزه‌ دانش آموز را بالا ببرد.

2.    سلول‌های لازم برای ورود اطلاعات جدید را آماده می‌کند.

3.    به مغز کمک می‌کند تا برای حفظ اطلاعات و یادگیری مطالب جدید آماده شود.

 

·       ورزش کردن و انجام بازی های ورزشی توانمندی های دانش آموزان را زیاد می کند و چنین محیط رقابتی سالم  موجب تقویت تصمیم گیری دانش آموزان می شود.

·       مدیریت زمان از جمله مهارت هایی است که با ورزش کردن در دانش آموزان تقویت می شود. وقتی به ورزش کردن متعهد می شویم، این تعهد باعث می شود در یک زمان و مکان خاص برای ورزش حاضر بشویم.

·       در ورزش های گروهی دانش آموزان می توانند توانایی رهبری و کار تیمی را یاد بگیرند.

·       صبر و تحمل از جمله مواردی است که در ورزش به دانش آموزان آموزش داده می شود و همچنین آنها در ورزش کردن به دلیل رعایت قوانین، قانونمند بودن را یاد می گیرند.

·       افزایش تمرکز و دقت از دیگر تاثیرات مثبت ورزش است.

·       ورزش سبب کاهش خشونت و درگیری‌ های لفظی و فیزیکی بین همسالان می شود.

·       افزایش اعتماد به نفس دانش آموزان از جمله موارد تاثیرگذار ورزش می باشد. موفقیت در ورزش و کسب نتیجه از تلاش های فرد می تواند باعث افزایش باور فرد به خودش و توانایی هایش بشود.

·       وزرش به بهبود روابط اجتماعی و رفتار مناسب با همسالان، معلم ها و خانواده کمک شایانی می کند.

·       افزایش خلاقیت، کاهش میزان استفاده از دنیای مجازی، کاهش اضطراب و بهبود قدرت تفکر و استدلال و ... از دیگر تاثیرات مثبتی است که ورزش می تواند بر دانش آموزان داشته باشد.

 

حقیقت این است که آمادگی جسمانی دانش آموزان یك امر اساسی است كه سلامت و قدرت افراد جامعه را تضمین می كند. دانش آموزی كه قدرت و كارایی لازم بدنی را دارد قادر است وظایف و كارهای روزانه خود را بدون احساس خستگی انجام دهد و توانایی لازم را برای گذراندن اوقات فراغت یا مقابله با پیشامدهای ناگهانی را به دست آورد چنین فردی از بیماری و نارسایی ‌ها و نواقص جسمی به دور خواهد ماند و استقامت، چابكی،‌ انعطاف پذیری و سرعت از ویژگی ‌های چنین دانش‌آموزی است.

امروزه محققان به بررسی ارتباط بین مغز و ورزش پرداخته اند و شواهد نشان می‌دهد که ورزش به ویژه ورزش ‌هایی که اکسیژن بیشتری لازم دارند مانند ورزش‌ های هوازی، از نظر جسمی مغز را برای عملکرد خود در آمادگی بالایی قرار می‌دهند.

اهمیت و لزوم ورزش و تمرینات ورزشی برای هر دو جنس مرد و زن در سنین مختلف، مورد تأیید دانشمندان است. به طور کلی ورزش و تحرک بر رشد عمومی بدن تأثیر می گذارد.

 

با توجه به این که دانش آموزان روزانه چند ساعت در کلاس ‌های درس روی نیمکت می‌نشینند، حتی اگر نوع نشستن آنها مناسب باشد و نیمکت نیز استاندارد باشد، در آنها احساس خستگی فیزیکی به وجود می‌آید و چنانچه نوع نشستن مناسب نباشد و یا نیمکت مطابق استاندارد نباشد، در دراز مدت موجب اختلالات ساختاری بدن و مهره ها می‌شود. دانش‌آموزان پسر، غالباً این مشکل را با بازی کردن در کوچه و خیابان  یا ورزشگاه ها حل می‌کنند ولی برای دختران دانش آموز، به دلیل اعتقادات و فرهنگ جامعه امکانات کمتری جهت پرداختن به ورزش و تحرك فيزيكي وجود دارد، بنابراین لازم است در مدارس ساعت هایی برای تمرین های بدنی و ورزش‌ به ويژه برای دختران منظور شود.

 

دانش‌آموزانی که روزانه حتی به مدت کم نیز ورزش می‌کنند نسبت به دیگر افراد از سلامتی بیشتری برخوردارند.

نکته مهم برای والدين، اولياي مدارس و به خصوص معلم های ورزش این است که به طور مثبت تمایل دانش آموزان را به ورزش زیاد کنند و آگاهي داشته باشند که هر فعالیت بدنی، برای فرد خاصی مناسب است و با توجه به مشخصاتی مانند سن، موقعیت فیزیکی، مراحل پیشرفت و میزان علاقه دانش آموزان، مناسب‌ترین فعالیت بدنی را باید به آنها توصیه کنند.

 

رعایت اصول ایمنی در ورزش دانش آموزان، عامل مهم دیگری در سلامتي آنان به شمار می ‌رود. با این وجود متاسفانه حوادث ناگوار مربوط به ورزش، بسیار شایع است. جهت رعايت اصول ايمني ورزش در مدارس باید به ايمني مكان هاي ورزشي، مناسب بودن وسايل ورزشي و آگاهي هاي ورزشي دانش آموزان توجه داشت.

 

دانش‌ آموزانی که ورزش برایشان خط قرمز دارد، مانند دانش ‌آموزان مبتلا به آسم در کلیه فصول، به ویژه در فصل سرما باید در زمینه ورزش کردن مورد توجه قرار بگیرند، زیرا در هوای سرد به دلیل کاهش جریان خون، اکسیژن در اندام‌ ها کاهش می ‌یابد و در دانش ‌آموزان مریض می ‌تواند به ایجاد حملات آسم منجر گردد.

 

 

شاید تصور بسیاری از والدین این باشد که ورزشهای صبحگاهی و یا کلاسهای ورزشی وقت دانش‌آموزان را هدر می‌دهد اما حقیقت این است که  تحقیقات فراوانی در دنیا و ایران روی ورزش و تأثیر آن در افزایش یادگیری دانش‌آموزان انجام شده و همگی آنها نشان داده اند که ورزش، لازمه ی داشتن بدنی سالم و ذهنی آماده برای یادگیری و مطالعه است و دانشآموزانی که حرکات ورزشی انجام میدهند در نمرات درس هاب خود نیز بالاتر از دیگران هستند به ‌طورکلی فعالیت بدنی تأثیر مثبتی بر حافظه و رفتار فرد در کلاس درس دارد.

 

اگر برای برنامه ورزشی خود نیاز به مشاور دارید می توانید با مشاوران تحصیلی ما از طریق اپ یا وب سایت در ارتباط باشید:

اپ: مشاورآن

وب سایت: www.moshaveron.com

 

می توانید درباره این موضوع در مقاله های زیر بیشتر بخوانید:

مقاله کنترل استرس قبل از امتحان

 

منبع: گروه مشاورآن

  • جهت ثبت کامنت ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید : ورود / ثبت نام