600/ 0
فرمت های قابل آپلود png , jpg , jpeg , gif , mp4, mkv و حداکثر حجم قابل آپلود 20 مگابایت می باشد.

فایل انتخاب شد لطفا کپشن را وارد نمایید

10
در واقع یکی از مهم‌ترین معیارهای افراد در انتخاب رشته تحصیلی، آینده‌ شغلی آن است و توجه به این نکته که آیا رشته مورد نظر توانایی درآوردن پول کافی را داراست؟

معرفی رشته های پردرآمد دانشگاهی

امروزه به سبب بی‌توجهی دانشگاه ‌ها و نداشتن برنامه ای مشخص درباره ظرفیت‌ های بازار کار، بسیاری از فارغ ‌التحصیلان رشته‌ های مختلف دانشگاهی با بیکاری دست و پنجه نرم می‌کنند. حدود نیمی از بیکاران ایران را دانش‌آموختگان دانشگاهی تشکیل می‌دهند و همین آمار کافی است تا اهمیت آگاهی از رشته های اشباع شده و آشنایی با رشته های پولساز و پردرآمد بازار کار را برای کنکوری ها دو چندان کند. در واقع یکی از مهم‌ترین معیارهای افراد در انتخاب رشته تحصیلی، آینده‌ شغلی آن است و توجه به این نکته که آیا رشته مورد نظر توانایی درآوردن پول کافی را داراست؟

در این مقاله به معرفی رشته های با درآمدزایی خوب می پردازیم و رشته های تحصیلی پرطرفدار دانشجویان را بررسی می کنیم:

 

طبق گزارش مرکز آمار وزارت کار درباره نیروی کار سال 1397در گروه‌های عمده رشته تحصیلی، بیشترین نرخ بیکاری مربوط به گروه ‌های معماری و ساختمان با 26.1درصد، هنر با 24.5درصد، علوم‌زیستی با 24.1 درصد، فرآوری و ساخت با 23.5درصد و فناوری و ارتباطات با 22.8درصد است. همچنین کمترین نرخ بیکاری مربوط به گروه خدمات امنیتی با 4/4درصد می باشد.

لازم به ذکر است که گروه علوم ‌انسانی شامل زبان و ادبیات مادری، نساجی، فلسفه و علم اخلاق، دین، تاریخ و باستان‌شناسی است. همچنین گروه علوم ‌اجتماعی و رفتاری شامل رشته‌ های اقتصاد، روانشناسی، جامعه‌شناسی و علوم سیاسی است. در گروه بازرگانی و علوم ‌اداری رشته‌های امور مالی، بیمه، بانکداری، مدیریت و امور اداری قرار دارد و در گروه مهندسی و حرفه‌های مهندسی نیز رشته‌هایی مانند مهندسی‌های صنایع، مکانیک و فلزکاری، برق و انرژی، شیمی و الکترونیک می باشند.

امروزه پولدارشدن مهمترین دلیل دانش‌آموزان ایرانی برای رفتن به دانشگاه است. دکتر یا مهندس‌شدن، آرزوی بسیاری از دانش‌آموزان است. متاسفانه تنها مهندسی، دکتری و وکالت جز رشته‌ های پردرآمد ایران می باشد و رشته ‌هایی همچون فنی ‌و حرفه‌ای و بیشتر رشته ‌های علوم انسانی به فراموشی سپرده شده‌اند. کارشناسان معتقدند وضع اقتصادی و واردات بیش از اندازه در این مورد بی‌تاثیر نبوده، وقتی که که کارخانه ‌ها و واحدهای تولیدی از رونق افتاده‌اند؛ دانشجویان فارغ ‌التحصیل رشته های فنی‌ و حرفه‌ای و کار و دانش در کشور ما خریداری ندارند. چه ‌بسا اگر وضعیت اقتصادی کشور شکوفا بشود شاید این رشته ‌ها مانند سایر کشورها به رشته‌ های با ارزش و پردرآمد تبدیل شوند.

 

اگر برای تعیین رشته تحصیلی خود نیاز به مشاور و راهنمایی های تکمیلی دارید می توانید همین حالا با مشاوران تحصیلی ما از طریق اپ یا وب سایت در ارتباط باشید:

اپ: مشاورآن

وب سایت: www.moshaveron.com


در ادامه به بررسی برخی از رشته های پرطرفدار و پولساز می پردازیم
:

 

بازاریابی

معمولا رشته‌های مرتبط با کسب ‌وکار از اهمیت بالایی برخوردار هستند، چرا که مهارت مورد نیاز برای صنایع مختلف را در اختیار دانشجویان قرار می ‌دهند. رشته‌ بازاریابی و فروش یکی از مهم‌ ترین رشته‌ های تحصیلی و مشاغل موجود در جهان است. برخلاف سایر رشته ‌ها، در کشور ما، فارغ ‌التحصیلان رشته‌ بازاریابی جذب مشاغل مرتبط می ‌شوند و میانگین درآمد دانشجویان فارغ ‌التحصیل این رشته جز بالاترین میزان درآمدها است.

حسابداری

گفته شده است که پرجمعیت‌ترین رشته دانشگاهی ایران است و حدود 9 درصد دانشجویان کشور در این رشته تحصیل می‌کنند. البته به همان میزان نیز بازار کار خوبی دارد و تعداد فارغ ‌التحصیلان بیکار این رشته نیز اندک است. البته از آن رشته ‌هایی است که اگر مدرک مقاطع بالاتر را داشته باشید، کار بهتری نیز پیدا می‌کنید.

پزشکی

جمعیت زیادی از متقاضیان ورود به دانشگاه در هر سال رشته ‌های مرتبط با پزشکی را در اولویت قرار می‌ دهند. اگر چه نرخ بیکاری در این رشته‌ بالاست اما باید در نظر داشت که سطح درآمد خوبی دارد. گفتنی است که اکثراً دانش آموختگان پزشکی به خاطر بیکاری به عنوان مشاور تحصیلی مشغول به کار می شوند یا تا زمانی که به درجه تخصص کامل برسند با حقوق های خیلی خیلی کم مشغول به کار هستند.

پرستاری

پرستاری برای آنها که می‌خواهند زود استخدام شوند و شغل و حقوق تضمین شده‌ای داشته باشند، بهترین رشته است. با وجود سختی‌هایی که دارد از یک بازار کار عالی برخوردار است. شاید بتوان گفت جزو معدود رشته‌ های کارشناسی است که هیچ بیکاری ندارد. آمار نیز گواه این موضوع است که با کمبود شدید پرستار در کشور مواجهیم؛ پس این رشته به این زودی اشباع نخواهد شد.

داروسازی

رشته داروسازی از بازار کار خوبی برخوردار است. فارغ‌التحصیلان این رشته می‌توانند در بخش تحقیقات داروخانه‌ها یا در بخش داروهای گیاهی مشغول به‌کار شوند. همچنین تعدادی از فارغ‌التحصیلان این رشته وارد صنایع داروسازی و کارخانه‌های لوازم آرایشی و بهداشتی می‌شوند.

خدمات امنیتی و نظامی

کمترین نرخ بیکاری در کشور مربوط به گروه خدمات امنیتی است. اگر روحیه شما با امور نظامی تطبیق دارد به این حوزه فکر کنید. البته گرایش‌های دیگری مثل امنیت اطلاعات، حفاظت اطلاعات و... نیز در این دسته قرار می‌گیرند. فراموش نکنید بسیاری از این رشته‌ها، گزینش‌ها و مصاحبه‌های جداگانه‌ای نیز دارند که باید برای ورود به این رشته ‌ها از آن مراحل نیز عبور کنید.

حقوق

با وجود کمبود قابل توجه وکیل در کشور، کانون وکلا هر سال ظرفیت اندکی را برای آزمون وکالت در نظر می‌گیرد.

کامپیوتر

علم کامپیوتر و سیستم‌های اطلاعاتی به یکی از برترین رشته‌های تبدیل شده‌اند، چرا که روز به روز بر تعداد دستگاه‌های الکترونیکی موجود در دست کاربران افزوده می‌شود. در دنیای کامپیوتر و فناوری اطلاعات، گرایش‌های مختلف مانند برنامه ‌نویسی، هوش مصنوعی، یادگیری ماشین، تجزیه تحلیل داده و زبان ‌شناسی می باشد. یکی از ویژگی‌ مهم این رشته به روز بودن آن است.

با این حال، آمار بیکاری میان متخصصان رشته ‌های مربوط به کامپیوتر بالاست. البته یک دلیل آن نیز حضور تعداد زیادی از فارغ ‌التحصیلان رشته‌های دیگر در این حوزه است. احتمالا با توسعه زیرساخت ‌های اینترنتی، استارتاپ‌ ها و کسب‌ وکارهای دیجیتال این گروه شغلی نیز آینده بهتری پیدا می‌کند.

علوم پایه

گفتنی است که  برخلاف کشور ما که اغلب افراد با نمرات متوسط جذب رشته‌های علوم انسانی و پایه می‌شوند، رشته ‌های علوم پایه در جهان بسیار ارزشمند و مهم محسوب می‌شوند و افرادی که در این حوزه‌ ها تحصیل می‌کنند، جز با هوش‌ترین افراد جامعه هستند.  به طور کلی، رشته ‌های علوم پایه همچون ریاضیات در کشورهای خارجی از ارزش بالایی برخوردار هستند، اما هنوز جایگاه چنین رشته‌ هایی در کشور ما مشخص نیست و اغلب فارغ ‌التحصیلان این رشته‌ها در مشاغلی نا مرتبط مشغول به فعالیت می‌ شوند.

 

لازم به ذکر است که ارزیابی‌های اولیه نشان می‌دهد که بازار کار رشته هایی مانند پزشکی، رشته‌ های مهندسی همچون برق، کامپیوتر، عمران و رشته ‌های حقوق و روانشناسی، بازار خوب و پرکششی دارند. البته باید در نظر داشت که برخی رشته‌ ها که در گذشته تصور می ‌شد بازار کارشان بسیار خوب است، امروز به مرز اشباع رسیده‌اند؛ ازجمله حقوق، روانشناسی و برخی رشته ‌های مهندسی مانند مهندسی برق، بنابراین به شما توصیه می‌کنیم که این رشته‌ ها را جزو آخرین انتخاب ‌هایتان قرار دهید. رشته ‌های نظری، بیشترین حجم داوطلبان کنکور را دارند و از این فارغ ‌التحصیلان بهره ‌وری نمی‌شود. آنها صندلی‌ های دانشگاه را پر می‌کنند، اما پس از خروج از دانشگاه، دیگر جایی برایشان در نظر گرفته نشده است.

 

برخی از پر طرفدارترین رشته های دانشگاهی به قرار زیر است:

·       کامپیوتر

·       مدیریت MBA

·       مدیریت بازرگانی گرایش بیمه

·       علوم آزمایشگاهی

·       داروسازی

·       دندانپزشکی

·       کاردرمانی و فیزیوتراپی

·       و سایر رشته های پزشکی

اگر برای تعیین رشته تحصیلی خود نیاز به مشاور و راهنمایی های تکمیلی دارید می توانید همین حالا با مشاوران تحصیلی ما از طریق اپ یا وب سایت در ارتباط باشید:

اپ: مشاورآن

وب سایت: www.moshaveron.com

 

منبع: گروه مشاورآن 

  • جهت ثبت کامنت ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید : ورود / ثبت نام