600/ 0
فرمت های قابل آپلود png , jpg , jpeg , gif , mp4, mkv و حداکثر حجم قابل آپلود 20 مگابایت می باشد.

فایل انتخاب شد لطفا کپشن را وارد نمایید

10
افراد تحصیل کرده مشاغل پرمعنی ‌تر و جالب‌تری نسبت به افراد تحصیل نکرده دارند. آنها معمولاً در وضعیتی هستند که در کار خود تصمیم گیرنده‌ اند. این منجر به رضایت شغلی بیشتر می‌شود که در نهایت باعث کیفیت زندگی بهتر می ‌شود.

اهمیت و ضرورت تحصیلات در زندگی

اهمیت تحصیلات و به ویژه تحصیلات دانشگاهی در زندگی انکارناپذیر است.  برای همین است که بسیاری از والدین سعی می‌کنند تمام امکانات و شرایط رفاهی را برای تحصیلات فرزندان خود فراهم کنند. هدف تحصیل ایجاد رشد جسمانی، ذهنی و اجتماعی فرد است. تحصیل فرآیند کسب دانش و آگاهی، یادگیری شکل ‌های صحیح انجام کار و کسب شایستگی فنی و تکنیکی در موضوعی خاص است. تحصیل رسمی به مراحلی تقسیم می‌شود که از مدرسه ابتدایی شروع شده و تا مقاطع بالاتر با تحصیل در یک رشته (تخصص) ادامه پیدا می‌کند. اما تحصیل هرگز واقعاً خاتمه نمی ‌یابد.

ما تقریباً از هر پدیده‌ای که در معرض آن هستیم، از هر تجربه ‌ای که داریم و هر شخصی که ملاقات می‌کنیم چیزی یاد می‌گیریم. گفته می‌شود که فرآیند تحصیل در رحم مادر شروع شده و در کل دوران زندگی فرد ادامه پیدا می‌کند.

در این مقاله نگاهی به اهمیت و ضرورت تحصیلات می پردازیم:

اغلب گفته می‌شود که دانش قدرت است. در یک اقتصاد که دانش با ارزش‌ترین متاعی است که یک فرد و یک کشور می‌توانند عرضه کنند، بهترین شغل‌ ها از آن بهترین تحصیل کرده ‌ها خواهند بود. افرادی که تحصیلات بالاتری دارند از آزادی اجتماعی بیشتری در جامعه برخوردارند و احترام بیشتری نیز دریافت می‌کنند. والدین تحصیل‌ کرده آگاهی بیشتری در مورد تربیت فرزندان خود دارند و معمولا فرزندان تحصیل کرده‌ ای نیز تحویل جامعه می ‌دهند.

البته تحصیلات بالا در زندگی به معنای بهره‌ مندی از تمام فواید ذکر شده نیست؛ در واقع شخصیت انسان‌ ها به تحصیلات آن‌ ها بستگی ندارد اما می‌تواند برخی از ویژگی‌های مثبت را در افراد به‌ وجود آورد. تحصیل افق دید ما را گسترش می‌دهد و به ما درک بهتری از دنیای اطرافمان می ‌دهد.

به طور کلی می توان گفت تحصیل منجر به پیشرفت جامعه می ‌شود. تحصیل چشم اندازهای بهتری از کسب یک زندگی به فرد می‌ دهد. تحصیل افرادی را می پرورد که نه تنها منبع هستند بلکه سرمایه و دارایی جامعه هستند.

مطالعات نشان می‌دهد که افراد تحصیل کرده طول عمر بیشتری دارند. به طور مثال بسیاری از آنها لزوم رژیم غذایی و سبک زندگی را بر سلامتی خود درک می‌کنند که این امر آنان را قادر می‌سازد که انتخاب های سالم ‌تری داشته باشند.


به طور متوسط، افراد تحصیل کرده مشاغل پرمعنی ‌تر و جالب‌تری نسبت به افراد تحصیل نکرده دارند. آنها معمولاً در وضعیتی هستند که در کار خود تصمیم گیرنده‌ اند. این منجر به رضایت شغلی بیشتر می‌شود که در نهایت باعث کیفیت زندگی بهتر می ‌شود. افراد تحصیل کرده عزت نفس بالاتری دارند. زندگی آنها تقریباً به خوبی برنامه ریزی شده است و جهت مشخصی دارد. آنان مهارت ‌های حل مسئله بهتری دارند و و بهتر می توانند تصمیم گیری کنند.

پدیده ترک تحصیل هم یکی از نگرانی های مهم خانواده ها و دست اندر کاران تعلیم و تربیت است. هر ساله تعداد زیادی از دانش آموزان در کشورهای مختلف جهان از جمله کشور ما با پدیده های به نام افت تحصیلی و ترک تحصیل مواجه اند. ترک تحصیل علاوه بر زیان های اقتصادی که به دلیل تکرار پایه یا مصرف هزینه مجدد برای دانش آموزان دارد، سبب تاثیرات ناگوار بر سلامت روحی و روانی دانش آموزان می شود و یکی از دلایل  نگرانی برای خانواده ها می باشد.

ترک تحصیل یکی از مشکلات عمده نظام های آموزشی در دنیا و کشور ما می باشد و هر سال بسیاری از امکانات مالی و نیروهای انسانی و آموزش و پرورش به این معضل اختصاص می یابد.

لازم است درباره نگرش های اشتباه راجع به سطح تحصیلات نیز سخنی گفته شود. این یک واقعیت است که تحصیلات عالی سطح توقع افراد را بالا می‌برد؛ به گونه‌ای که افراد دیگر حاضر نیستند به سمت کارهای معمولی و سطح پایین بروند؛ از طرفی گاهی امکان کار در زمینه تخصصی خود برایشان به وجود نمی ‌آید. نگرش رایجی وجود دارد که تحصیلات بالا را از ارکان اصلی زندگی و تنها عامل موفقیت و رسیدن به خوشبختی می‌داند. نمونه‌ بارز این نگرش جوانانی هستند که به دلیل عدم موفقیت در کنکور و آزمون های تحصیلی، زندگی را تمام شده می ‌دانند و در برخی موارد حتی تا مرز خود ویرانگری پیش می ‌روند.

اگر برای تحصیلات از جمله افت تحصیلی خود نیاز به مشاوره دارید می توانید با مشاوران تحصیلی ما از طریق اپ یا وب سایت در ارتباط باشید:

اپ: مشاورآن

وب سایت: www.moshaveron.com

 

نکته بسیار حائز اهمیت این است که تحصیلات تنها عامل موفقیت نیست. وجود آمار بالا از فارغ ‌التحصیلان بیکار در جامعه این را نشان می‌ دهد. بسیاری از خانواده ‌ها بدون در نظرگرفتن علایق فرزندان در وارد کردن آنها به دانشگاه رقابت می‌کنند و هر کدام دوست دارند تا فرزندشان حتما دکتر و مهندس شود. برای خیلی از افراد نیز تحصیلات تنها جنبه‌ چشم و هم‌ چشمی و رقابت کورکورانه دارد که در این صورت اتلاف وقت، هزینه و انرژی است. باید به این اهم توجه داشت که تحصیلات بسیار بالا در زندگی تمام افراد کارساز نیست؛ افراد باید همواره به دنبال استعدادها و افزایش توانایی ‌ها و مهارت ‌های خود باشند. لازم نیست همه افراد حتما به درجات بسیار بالا در تحصیلات دست بیابند، تنها کافیست افراد در زمینه ‌ای که توانایی و علاقه دارند به بهترین شکل عمل کنند. باید توجه داشت که شخصیت و توانایی افراد متفاوت است و نمی‌توان برای همه تحصیلات را تجویز کرد.

 

اگر برای تحصیلات از جمله افت تحصیلی خود نیاز به مشاوره دارید می توانید با مشاوران تحصیلی ما از طریق اپ یا وب سایت در ارتباط باشید:

اپ: مشاورآن

وب سایت: www.moshaveron.com

 

 

می توانید درباره این موضوع در مقاله های زیر بیشتر بخوانید:

مقاله اهمیت و راهکارهای کاربردی هدف گذاری تحصیلی در کنکور

 

 

منبع: گروه مشاورآن

  • جهت ثبت کامنت ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید : ورود / ثبت نام