600/ 0
فرمت های قابل آپلود png , jpg , jpeg , gif , mp4, mkv و حداکثر حجم قابل آپلود 20 مگابایت می باشد.

فایل انتخاب شد لطفا کپشن را وارد نمایید

10
با مجازی شدن آموزش، سطح اضطراب میان معلم ها و دانش آموزان افزایش یافته و این احساس در آنها ایجاد می شود که کنترل درس و کلاس خود را از دست می دهند.

بررسی مشکلات و راهکارهای آموزش آنلاین

از اوایل اسفند ماه 1398 با شیوع ویروس کرونا نظام آموزشی کشور تحت تاثیر قرار گرفت و آموزش های مدارس مجازی شد. تغییر تدریس در کلاس حضوری به کلاس مجازی شامل مشکلاتی است که می توان با روش های ساده به رفع آنها پرداخت. گفتنی است که آموزش های مجازی نخستین تجربه  نظام تعلیم و تربیت کشور ما بود که به مدارس تحمیل شد و به همین دلیل نقاط قوت و ضعف زیادی دارد. رفع مشکلات آموزش مجازی برای معلمان و مدارس و دسترسی آسان دانش‌ آموزان به این سبک از آموزش نیاز به حمایت‌ های جدی از سوی دولت و نهادهای مربوطه دارد تا بتوان با تأمین ابزار مورد نیاز، شرایط آموزش مجازی را به بهترین صورت برای معلمان و دانش آموزان فراهم آورد.

در این مقاله به معرفی برخی از مشکلات تدریس آنلاین و آموزش مجازی می پردازیم و راهکارها ساده اما عملی برای حل پاره ای از آنها را ارائه می کنیم.

در ابتدای امر باید به این نکته توجه داشت که تغییر روال و عادت شخصی، یک روند دشواری است. هر نوع تغییر عادت، فرد را به چالش می کشد. با مجازی شدن آموزش، سطح اضطراب میان معلم ها و دانش آموزان افزایش یافته و این احساس در آنها ایجاد می شود که کنترل درس و کلاس خود را از دست می دهند.

اگر چه راه اندازی کانال های آموزشی مجازی توسط معلمان و پیگیری آموزش دروس مختلف نیز مکملی بر آموزش های مجازی سراسری شده است و با فعال شدن این آموزش های مجازی از دلواپسی خانواده ها برای سلامت فرزندان شان کاسته شده است و آموزش های دانش آموزان به موقع انجام می شود و ارتباطی معقول بین دانش آموزان و معلمان ایجاد شده است اما در این راه مشکلات فراوانی وجود دارد.

اگر برای آموزش مجازی و تدریس آنلاین دچار مشکلی هستید می توانید با مشاوران تحصیلی ما از طریق اپ یا وب سایت در ارتباط باشید:

اپ: مشاورآن

وب سایت: www.moshaveron.com

 

 

یکی از مهمترین معضل خانواده ها درباره موضوع آموزش مجازی هزینه ‌های سنگین اینترنت می باشد. اگر چه اینترنت برنامه آموزشی "شاد" رایگان شده است اما بسیاری از کلاس ها به دلیل مشکلاتی که برخی معلمان مدعی هستند در  بستر "شاد" وجود دارد، در سایر پیام ‌رسان‌ ها و شبکه های اجتماعی مانند واتس اپ برگزار می‌ شود. برخی از معلم ها مدعی هستند روزانه سه ساعت آموزش مجازی دارند که حجم اینترنت نمی ‌تواند پاسخگوی نیاز آنها باشد.

 

برخی معلمان معتقدند گروه‌ های درسی در شاد تشکیل نشده است و دانش‌ آموز احراز هویت نمی ‌شود.

سرعت شاد در ساعات پیک ترافیک ضعیف ‌تر می‌ شود و صوت های دانش ‌آموز ارسال نمی‌ شود یا هنگامی که محتوای آموزشی برای دروس مختلف در شاد بار گذاری می شود، آن محتوا فقط برای یک یا دو درس محتوا باز می ‌شود و به سایر محتواها نمی ‌توان دسترسی داشت.

 همچنین آزمون ‌ساز و حضور و غیاب در "شاد" فعال نیست.

مشکلاتی که برای رفع آنها باید زمان بسیاری صرف کرد و معلم ها و دانش آموزان ترجیح می دهند وقتی این بستر به طور کامل فراهم نیست در سایر پیام رسان ها مانند واتس ‌اپ به تدریس بپردازند.

علاوه بر آنچه که گفته شد، باید متحمل شدن هزینه های گزاف برای خرید و تهیه ابزار و تجهیزاتی مانند لپ تاپ، قلم نوری، به روز رسانی نرم افزاری و غیره را اضافه کرد.

بالاتر از این ها برخی از معلم ها سواد آموزش مجازی ندارند. برای مثال معلم نمی تواند یک فیلم با کیفیت بگیرد یا ایستادن در مقابل دوربین بعضی اوقات به دلایل مختلف برای بعضی از معلمان چالش برانگیز است. یا برخی از معلمین حتی چگونگی تنظیمات دوربین و گوشی های هوشمند را نمی دانند.

نکات زیر می تواند به معلم ها در برگزاری کلاس های آنلاین کمک کند:

·       اگر ترس از دوربین دارید، با تمرین این ترس را در خود از بین ببرید.

·       می توانید لباس راحت بپوشید.

·       در هر مکانی می توانید کلاس را برگزار کنید.

·       سعی کنید از ابزارهای گوناگون برای تدریس استفاده کنید.

·       سواد رسانه ای خود را ارتقا دهید.

·       در صورت مشکل با پشتیبان فنی تماس بگیرید.

در این میان شاهد ابتکار و خلاقیت برخی از معلمان زحمتکش بودیم که سعی در تداوم امر آموزش و برقراری ارتباط هرچه بیشتر مجازی با دانش آموزان دارند. آنها سعی در پوشش نواقص این سیستم تحمیل شده را دارند و با تدریس صبورانه و ارتباط مجازی با دانش آموزان تلاش در هماهنگی دروس برای بهره گیری دانش آموزان از آموزش های مجازی دارند.

شیوع بیماری کرونا سبب شده است تا خانواده ها و دانش آموزان و معلم ها تجربه ای هرچند دشوار اما شیرین را در امر تعلیم و تربیت کسب کنند.

بر هیچکس پوشیده نیست که تدریس مجازی نیازمند برنامه ریزی های منسجم تر برای رسیدن به کیفیت برنامه های آموزشی استاندارد می باشد.

لازم به ذکر است برخی از معلمان و خانواده ‌ها هم معتقدند مشکلات شاد نسبت به سال قبل کمتر شده است. مثلا اینترنت شاد با سیم ‌کارت همراه اول نیز رایگان است اما با سیم کارت ایرانسل هنوز رایگان نشده است. یا دانش آموزان، در هنگام تدریس معلم به صورت مستقیم تدریس می توانند او را ببیند که به درک مطالب درسی خیلی کمک می ‌کند.

گفتنی است که نقش والدین در آموزش آنلاین دانش آموزان انکار ناپذیر است. والدین باید مراقب باشند که دانش آموزان به استفاده از تلفن های هوشمند خود اعتیاد پیدا نکنند. در ادامه به راهکارهایی که والدین با رعایت آن می توانند نقش موثری در پیشرفت تحصیلی فرزندانشان داشته باشند، ذکر می شود.

·       ایجاد محیط مناسب در راستای تمرکز دانش آموز بر روی آموزش های آنلاین

·       ایجاد نظم و انضباط و تنظیم برنامه ها و زمانبندی وعده های غذایی با برنامه دانش آموز

·       فراهم کردن و در دسترس قرار دادن امکانات تدریس آنلاین مانند اینترنت پر سرعت و غیره

·       لحاظ زنگ تفریح برای دانش آموزان

·       جدی گرفتن آموزش مجازی و تدریس آنلاین در منزل

·       استفاده از وضعیت "مزاحم نشوید" در سایر پیام رسان ها

·       حذف هر گونه حواس پرتی در محیط آموزش آنلاین

·       اعتماد کردن به دانش آموز

·       کاهش استرس دانش آموز

·       انعطاف پذیر باشید.

·       فرزندان باید از چت کردن لذت ببرند.

·       در کلاس آنلاین دانش آموز سرک نکشید.

·       دانش آموز را به یادگیری مهارت های جدید تشویق کنید.

·       از مشاوره آنلاین کمک بگیرید.

اگر برای آموزش مجازی و تدریس آنلاین دچار مشکلی هستید می توانید با مشاوران ما از طریق اپ یا وب سایت در ارتباط باشید:

اپ: مشاورآن

وب سایت: www.moshaveron.com

 

منبع: گروه مشاوران

  • جهت ثبت کامنت ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید : ورود / ثبت نام