600/ 0
فرمت های قابل آپلود png , jpg , jpeg , gif , mp4, mkv و حداکثر حجم قابل آپلود 20 مگابایت می باشد.

فایل انتخاب شد لطفا کپشن را وارد نمایید

10
مسلماً اگر تغذیه دانش آموز مناسب نباشد، به مرور او دچار ضعف می شود و این ضعف باعث اختلال در فرایند رشد و تحصیل او خواهد شد.

تغذیه و برنامه غذایی مناسب برای دانش آموزان

دوران تحصیل دانش آموزان یکی از حساس ترین دوره ها از لحاظ رشد شخصیتی و رشد جسمانی می باشد. بنابراین تغذیه دانش آموز باید به طوری باشد که از تمام جهات نیازهای او را برطرف سازد تا انرژی لازم برای یادگیری درس و فعالیت ها داشته باشد، مسلماً اگر تغذیه دانش آموز مناسب نباشد، به مرور او دچار ضعف می شود و این ضعف باعث اختلال در فرایند رشد و تحصیل او خواهد شد.

در این مقاله به بررسی الگوهای تغذیه صحیح دانش آموزان می پردازیم:

تغذیه صحیح نه تنها موجب بهبود رشد جسمانی کودکان می شود که حتی می تواند بر قدرت یادگیری و فعالیت های ذهنی آنها بیفزاید. از طرفی کمبودهای غذایی و اختلالات تغذیه ای علاوه بر این که اثرات منفی بر رشد جسمی کودکان دارد، می تواند موجب کاهش قدرت یادگیری و تمرکز آنها نیز بشود و به این ترتیب، باعث افت تحصیلی دانش آموزان خواهد شد؛ بنابراین والدین باید به تغذیه صحیح دانش آموزان در دوره تحصیلی بیشتر توجه داشته باشند و نیازهای غذایی شان را تامین کنند.

امروزه با وجود انواع خوراکی های مضر و بی ارزش در بازار، تهیه سالم ترین مواد غذایی برای کودکان یکی از دغدغه های هر روز والدین است.

البته عده ای از والدین هم هستند که اصلا به تغذیه صحیح دانش آموزان فکر نمی کنند و همین که بچه ها سیر باشند، از نظر آنها کافی است. در صورتی که متخصصان تغذیه اعتقاد دارند که تغذیه بچه ها در این سنین اهمیت زیادی دارد و در صورتی که اختلال یا کمبودی در برنامه غذایی شان پیش بیاید، به رشد جسمی آنها لطمه وارد خواهد کرد. بنابراین نه تنها میان وعده ها که حتی وعده های اصلی غذا نیز باید با دقت و توجه انتخاب و مصرف شود تا دانش آموزان از نظر جسمی و ذهنی به خوبی رشد کنند.

یك تغذیه خوب با اولين وعده غذايي روز آغاز می شود. صبحانه مهم ترین وعده غذایی دانش آموزان است. دانش آموزی که تغذیه مناسبی برای صبحانه میل کند مطمئناً سر کلاس نتیجه بهتری در یادگیری خواهد داشت. بنابراین صبحانه مناسب برای دانش آموز را جدی بگیرید.

كودكان معمولاً به دلايل گوناگون از خوردن صبحانه امتناع مي كنند و صرف صبحانه به عنوان اصلی ترین وعده غذایی تحصیلی، متاسفانه مورد بی مهری فراوانی از سوی دانش آموزان واقع می شود. در اولين گام باید سعی شود برنامه صبحانه را طوري تنظيم كنيد كه دانش آموز زمان كافي براي خوردن اين وعده غذايي در اختيار داشته باشد. ضمناً خوردن صبحانه به همراه ساير اعضاي خانواده او را به اين امر تشويق مي كند.  برای بچه ها یک برنامه متنوع صبحانه داشته باشید و از خودشان هم کمک بگیرید تا صبحانه خوردن برایشان جذاب شود.

ناهار از وعده های غذایی مهم است که برای دانش آموزان باید به دقت انتخاب شود؛ چرا که دانش آموزان معمولاً پس از صرف ناهار باید درس بخوانند. مصرف غذاهای خیلی چرب و سرخ شده موجب احساس خواب آلودگی و سنگینی دانش آموزان می شود و می تواند قدرت تمرکز و یادگیری شان را کاهش دهد.

والدین همچنین شب ها هم باید شام سبکی برای دانش آموزان تدارک ببینند. این نکته حائز اهمیت می باشد که دانش آموزان نباید غذاهای سنگین و چرب را به عنوان شام و به ویژه در ساعات پایانی شب مصرف کنند؛ چون چنین غذاهایی معده بچه ها را پر و آنها را سیر می کند و در این صورت طبیعی است که هنگام صبح هم آنها میل چندانی به صبحانه خوردن نداشته باشند.

به طور کلی برنامه غذایی در زمان مدرسه و خارج از مدرسه تفاوت چندانی ندارد فقط موضوع این است که با توجه به گذراندن دوران تعطیلات تابستان و به تبع آن مسافرت ها و برنامه های این چنینی، احتمال مصرف غذاهای فرآوری شده یا غذاهای فست فودی بیشتر بوده است. با این حال اگر فردی به عنوان یک دانش آموز یا یک دانشجو می خواهد از حداکثر پتانسیل ذهنی و جسمی خود استفاده کند باید تمام مواد غذایی مورد نیاز بدن را به صورت معتدل و با توجه به مقدار نیاز بدن خود استفاده کند.

آنچه در یک شرایط طبیعی از افراد و نوع تغذیه شان انتظار می رود این است که برنامه غذایی شان را طوری تنظیم کنند که بتوانند از همه مواد مغذی موجود، ویتامین ها و املاح به مقدار مورد نیاز، به بدن خود برسانند. البته همه باید مراقب باشند حتی دچار کمبودهای خفیف و حاشیه ای که می توانند روی قدرت ذهنی و تمرکز یادگیری تاثیر گذار باشند، نشوند.

در ادامه به نکات ساده اما مهم و حیاتی در برنامه های غذایی دانش آموزان اشاره می شود:

·       تا جایی که ممکن است از مصرف مواد غذایی آماده اجتناب کنید و به جای آن به مواد غذایی تازه و طبیعی رو بیاورید.

·       دختران دانش آموز مراقب کمبود آهن باشند.

·       سبزیجات و میوه را در برنامه غذایی قرار دهید.

·       بچه ها را به خوردن آب تشویق و ترغیب کنید.

·       آب را جرعه جرعه بخورید.

·       برای صبحانه وقت بگذارید.

·       فاصله بین وعده های غذایی طولانی نشود.

·       میان وعده مناسب برای دانش آموزان دانش آموز در نظر گرفته بشود.

·       خوردن هله هوله ممنوع!

·       از غذاهای پخته به جای سرخ کردنی استفاده شود.

·       بهتر است برای تهیه غذاهای سرخ کرده، مواد غذایی را به جای سرخ کردن زیاد، فقط تفت بدهید و حتما هم از روغن مایع مخصوص سرخ کردن استفاده کنید.

·       زياد خوردن مهم نيست، خوب خوردن مهم است.

·       نه افراط کنید و نه تفریط.

·       از هر شش گروه اصلی غذایی در برنامه غذایی استفاده کنند:

1.    کربوهیدرات ها که در نان، سیب زمینی، مربا، بیسکویت، شکر و یافت می ‌شوند.

2.    چربی ها که به ویژه در کره، پنیر، روغن زیتون و مارگارین و پیدا می‌ شوند.

3.    پروتئین ها که در گوشت، ماهی، تخم مرغ، شیر و پنیر فراوانند.

4.    مواد معدنی که به شکل فراوانی در میوه ها و سبزی ها یافت می شوند.

5.    آب که نقش بسیار مهمی هم به عنوان ماده مورد استفاده و هم به عنوان یک رسانا و حلال دارد و از طریق مصرف آب آشامیدنی، نوشابه، میوه یا سبزی ها به بدن می رسد.

6.    ویتامین ها که نقش مهمی در سلامت ایفا می کند و در میوه ها و سبزی ها یافت می ‌شوند.

·       نکته مهم دیگر این است که کودکان از خوردن غذاهایی که خودشان درست کرده اند لذت میبرند. اجازه بدهید آن ها هم در اینک ار کمک کنند.

·       یک عادت غلط رایج مصرف میوه بعد از صرف غذا می باشد. میوه حتماً باید قبل از غذا صرف شود. زیرا میوه اي که بعد از غذا صرف می شود با انباشت مواد غذایی صرف شده در معده در همان جا باقیمانده و تخمیر می شود و ارزش غذایی و ویتامینی اش را از دست می ‌دهد.

همانطور که گفته شد، طبق نظر متخصصان، تغذیه دانش آموز نقش مهمی در یادگیری و موفقیت دانش آموز در مدرسه دارد و اختلال غذایی سبب بروز مشکلات فراوانی برای دانش آموزان می شود؛ پس تغذیه مناسب دانش آموز را حتما جدی بگیرید.

اگر برای تغذیه و رژیم غذایی نیاز به راهنمایی دارید می توانید با مشاوران تحصیلی ما از طریق اپ یا وب سایت در ارتباط باشید:

اپ: مشاورآن

وب سایت: www.moshaveron.com

 

منبع: گروه مشاوران

  • جهت ثبت کامنت ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید : ورود / ثبت نام