600/ 0
فرمت های قابل آپلود png , jpg , jpeg , gif , mp4, mkv و حداکثر حجم قابل آپلود 20 مگابایت می باشد.

فایل انتخاب شد لطفا کپشن را وارد نمایید

10
کسی نمی‌تواند جایگاه مقدس و والای معلمان را انکار کند. اما این که بعضی معلم ‌ها سطح علمی پایین یا رفتار مقرضانه‌ای دارند، انکارناپذیر است.

معضلی به نام معلم های بداخلاق

اگر فرزندتان در محیط مدرسه دچار اختلاف نظرهایی با مدیر، معلم و... شود امری طبیعی است. شاید معلم آنها فقط کمی سهل ‌انگار است و با بی‌ حوصلگی تدریس می‌کند. شاید هم پرخاشگر و عصبانی است و بین دانش‌آموزان فرق می‌گذارد. در هر صورت دانش آموزان باید بدانند چطور با معلم بداخلاق خود رفتار کنند و همزمان در درس‌هایشان موفق باشند.

کمتر خانواده ای پیدا می شود که روی تربیت فرزندان خود حساسیت نداشته باشد اما همیشه داشتن حساسیت نشانه این نیست که در مورد رشد روانی فرزندان همه چیز را می دانیم. خانواده های زیادی هستند که از عدم پیشرفت تحصیلی نوجوانان خود گله می کنند و وقتی از آنها دلیل این موضوع را می پرسید همان جوابی را می دهند که فرزند نوجوان شان به آنها داده است. جواب هایی مثل «معلم فرزندم اصلا خوب نیست.»، «مدرسه فرزند نوجوان من شرایط استاندارد ندارد.» یا «همکلاسی های فرزندم او را اذیت می کنند.» و هزاران دلیل که به نوعی از عوامل بیرونی و خصوصا مدرسه ریشه می گیرد، اما جواب به این سوال که چرا با وجود تلاش های بی وقفه خانواده ها و هوش نسبی فرزندان، مدرسه باعث بروز ناسازگاری های جدی در آنها می شود، به تامل بیشتری نیاز دارد.

در این مقاله به بررسی رفتارهای نادرست معلم ها در کلاس درس و روش صحیح برخورد با آن می پردازیم:

کسی نمی‌تواند جایگاه مقدس و والای معلمان را انکار کند. اما این که بعضی معلم ‌ها سطح علمی پایین یا رفتار مقرضانه‌ای دارند، انکارناپذیر است.

شاید بارها از زبان فرزندتان شنیده باشید که می‌گوید معلم یک درس خیلی سخت گیر است اما دبیر دیگری داریم که بسیار مهربان است و بچه ‌ها را اذیت نمی‌کند. دانش آموزان چه رفتارهایی را سخت گیری می ‌دانند؟ آیا معلمی که هر جلسه شاگردان خود را ارزشیابی کند، دروس ارائه شده در جلسه قبل را بپرسد، در کلاس لحن جدی داشته باشد، دانش آموزان خطا کار را تنبیه کند و حضور به موقع بچه ‌ها را ضروری بداند سخت گیر است؟

گاهی فقط یک رفتار ناخوشایند کافی است تا دانش آموزان از تمام خصوصیات معلم خود متنفر بشوند. اما باید منطقی به قضیه نگاه کرد و بررسی کرد که دقیقا کدام ویژگی آزاردهنده است.

 معلمی فقط تدریس و ارائه درس نیست. معلم علاوه بر حفظ نظم کلاس باید به رشد مهارت ‌های اجتماعی و عاطفی در کودکان نیز توجه کند. کودک گوشه گیر و بی فعالیت نیز، مانند کودک طغیانگر، پرخاشگر و مشکل آفرین به کمک احتیاج دارد. یک معلم مهربان بهتر از عهده این کار بر می‌ آید؛ در واقع معلمی فقط شغل تدریس نیست، در کنار تدریس عوامل دیگری هم وجود دارند که یک کودک یا نوجوان به آنها احتیاج دارد.

 

 اگر با معلم بداخلاق و سخت گیر برخورد دارید و نمی توانید با آن کنار بیایید می توانید با مشاوران تحصیلی ما از طریق اپ یا وب سایت در ارتباط باشید:

اپ: مشاورآن

وب سایت: www.moshaveron.com

خانواده هایی هستند که فرزندان خود را به اطاعت از فرامین مدرسه مجبور می کنند و در واقع هرگز پای صحبت و احساس های فرزندانشان در رابطه با موضوع های مدرسه نمی نشینند. این خانواده ها نیز به اندازه خانواده هایی که در شکایت های فرزندانشان حامی  آنها هستند، در بروز مشکل های بین دانش آموزان و مسئولان مدرسه مقصرند. این موضوع طبیعی است که دانش آموز در محیط مدرسه دچار ناسازگاری و اختلاف نظرهایی با مدیر، معلم و... شود اما نوع واکنش والدین در این زمینه تاثیر زیادی در بهبود اوضاع دارد.

چند نمونه از رفتار‌هایی که نیاز به دخالت والدین دارند از این قرار است:

·       مدام فریاد کشیدن و تحقیر کردن دانش ‌آموزان از روی عمد

·       گم کردن تکالیف درسی دانش ‌آموزان و حاضر نشدن در کلاس ‌های درس

·       تدریس با روش‌ های نادرست

·       تعیین تکالیف درسی سخت بدون تدریس مطالب کلیدی

واقعیت این است که هم معلمانی که به دانش آموزان شان سخت می‌ گیرند و هم آموزگاران مهربان در امر تدریس موفق اند و هر دو نتایج خوبی می‌ گیرند. اما در اینکه شاگردان کدام را بیشتر دوست دارند شکی وجود ندارد.

در برخورد با معلم های بد اخلاق و سخت گیر می توانید از پیشنهادات زیر استفاده کنید:

·       رفتار خود را ارزیابی کنید.

·       برای آمادگی در امتحانات برنامه ‌ریزی کنید.

·       اشتیاق خودتان به درس را به معلم تان نشان دهید.

·       روی موفقیت خودتان تمرکز کنید.

·       فقط به این دلیل که معلم ‌تان را دوست ندارید، کم‌ کاری نکنید.

·       برای خودتان هدف تعیین کنید.

·       از منابع مختلف استفاده کنید..

·       از معلم ‌های دیگر کمک بخواهید.

·       به صورت گروهی با دوستان خود مطالعه کنید.

·       بررسی کنید که آیا دچار اختلال ناتوانی در یادگیری هستید.

·       مسئله را با معلم یا مشاوری که به او اعتماد دارید.

·       اگر لازم بود به والدین ‌تان اطلاع دهید.

·       از والدین ‌تان بخواهید با معلم‌ تان صحبت کنند.

·       از والدین ‌تان بخواهید به مسئولین مدرسه مراجعه کنند.

معلمان باید آگاه باشند که با بچه ‌های دانای امروز نباید جنگید و نباید با آنان دستوری حرف زد، بلکه باید شانه به شانه ‌شان ایستاد و در عین حال که فاصله منطقی میان معلم و شاگردی حفظ می ‌شود باید مهارت ‌های لازم را جهت برقراری رابطه ‌ای دو سویه، سالم و سازنده با دانش آموزان آموخت.

ممکن است همگان فکر کنند دانش آموز شلوغ و سر به هوا را فقط یک معلم خشن و سخت گیر می‌ تواند آرام کند؛ حتی بسیاری تصور می ‌کنند کودکان گستاخ در کنار معلمان دلسوز گستاخ ‌تر می ‌شوند و این معلم سخت گیر است که بعد از چند بار تنبیه، کودک را به درس خواندن مجبور می کند. اما آیا چنین رفتاری به رشد اخلاق و هیجان او توجه دارد؟ و البته که تنبیه موجب خاموشی پاسخ نمی ‌شود، بلکه صرفاً آن را به طور موقت متوقف می ‌کند. و به همین دلیل است که آموزشگران تنبیه را به منزله روشی برای کنترل نمی‌ پذیرند. یک معلم دلسوز و با حوصله ابتدا دلیل رفتارهای گستاخانه شاگردش را می‌ شناسد، با وی درباره این رفتارها صحبت می ‌کند، از او می‌ خواهد چنین اعمالی را انجام ندهد و با این روش مشکل را حل می ‌کند.

والدین  نیز باید دقت کنند که مراقبت نوع حرف هایی که می زنند، باشند. هرگز با معلم فرزندتان مخالفت نکنند. مخالفت والدین ممکن است با سکوت باشد. والدین باید کمی پخته تر عمل کنند و این مساله را طوری حل و فصل کنید که معلم از چشم نوجوان نیفتد و اقتدار او را دستکم نگیرد. با این کار به فرزند تا حد زیادی کمک کردید که یاد بگیرد که خود او مسئول نمره های بدش است و نباید دیگران را مقصر بداند. و به این نکته والدین توجه کنند که هرگز مدرسه فرزند را در حضورش بی کفایت جلوه ندهد. با این کار به اختلاف های بین دانش آموز و مسئولان مدرسه دامن می زنند.

 

اگر با معلم بداخلاق و سخت گیر برخورد دارید و نمی توانید با آن کنار بیایید می توانید با مشاوران تحصیلی ما از طریق اپ یا وب سایت در ارتباط باشید:

اپ: مشاورآن

  • جهت ثبت کامنت ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید : ورود / ثبت نام