600/ 0
فرمت های قابل آپلود png , jpg , jpeg , gif , mp4, mkv و حداکثر حجم قابل آپلود 20 مگابایت می باشد.

فایل انتخاب شد لطفا کپشن را وارد نمایید

فرحناز هاشمی پور

مشاور روانشناسی - کارشناس ارشد

مشکلات فردی

مشکلات کودک و نوجوان

تماس
ارسال پیام
دنبال کردن

ساعت هایی که مشاور آنلاین است


بیوگرافی


کارشناس ارشد روانشناسی بالینی- مشاوره تخصصی روانشناسی در کلینیک پارسایان تهران- مشاوره فردی در محل اداره آموزش و پرورش منطقه ۹- مشاوره فردی در محل اداره سلامت منطقه۹- مربی آموزشی انجمن اولیاء و مربیان منطقه۹- مربی آموزشی جلوگیری از آسیبهای اجتماعی آموزش و پرورش منطقه ۹، ۱۰ و ۲۲ ویژه والدین و دانش آموزان- مربی آموزشی طرح نماد آموزش و پرورش منطقه ۹ ویژه والدین و دانش آموزان- مربی آموزشی اداره سلامت ویژه والدین و دانش آموزان- عضو اولین گروه برگزار کننده طرح پایلوت اداره سلامت با موضوع خیانت زوج و ارتقای خانواده در مناطق ۲۲ گانه تهران- برگزار کننده همایشهای فرزندپروری با موضوع مدیریت بحران بلوغ در کودکان و نوجوانان

بیشتر...

مشاوره های مرتبط22
📼 چگونه یک شنونده‌ی خوب بشیم؟ 
شنونده‌ی خوب چه خصوصیاتی  دارد؟!
11
چگونه افکار منفی را منحرف کنیم؟
قسمت چهارم:
۴- چارچوب‌بندی؛
هنگامی که فرد درگیر افکار مزاحم می‌شود، به جای مبارزه یا سعی در فراموش کردن آن بهتر است محتوای آن را در چارچوبی قرار دهد، از نو طراحی کند و اطلاعاتی در مورد آن جمع‌‌‌آوری کند. این واکنش باعث می‌شود ترس و فشار ناشی از افکار مزاحم رفته‌رفته خنثی شود. راه‌های کمکی دیگری چون مراقبه (مدیتیشن)، نوشتن و پیاده کردن افکار روی کاغذ به شکل عادتی روزانه و تنفس‌های عمیق و منظم.
نوشتن در مورد افکار و احساسات باعث سلامت جسمی و روانی می‌شود. استفاده از تکنیک «بنویس، بخوان و پاره کن» می‌تواند فرد را برای مقابله با افکار منفی و تکراری یاری کند. 
13
چگونه افکار مزاحم را منحرف کنیم؟
📍قسمت سوم:

۳- مواجهه با افکار؛
انسان برای ادامه زندگی باید قادر باشد خود را با وقایع ناخوشایند انطباق دهد، به‌ویژه هنگامی که این اتفاقات به کرات رخ می‌دهند. انسان نمی‌تواند به چیزی که از آن گریزان است، خو بگیرد. علت این امر آشکار است. فرار از افکار ناخوشایند و پیامدهای ناشی از آن چون اضطراب هرگز این امکان را به ما نمی‌دهد که به آن خو بگیریم. مواجهه با افکار، بدون تلاش برای فرار از آنها، رفته ‌رفته واکنش‌های ناخوشایندی را که این افکار بر بدن ما تحمیل می‌کنند، کاهش می‌‌دهد.
6
چگونه افکار مزاحم را منحرف کنیم؟
📍قسمت دوم:

۲- پذیرش؛
آنچه باعث می‌شود فرد به طور مکرر به افکار منفی گرایش داشته باشد، عدم پذیرش و قبول واقعه‌ای است که احتمال بروز آن را می‌دهد. پذیرش به جای طفره رفتن بهترین راه برخورد با افکار مزاحم است. هنگامی که فرد نهایت هر واقعه‌ای را تصور کند و آن را بپذیرد، آرامش جانشین خشم و نگرانی می‌شود.


4
چگونه افکار مزاحم را منحرف کنیم!
🤔🤔🤔🤔🤔🤔🤔🤔
قسمت اول:
۱- منحرف کردن ذهن؛
هنگامی که افکار مزاحم ذهن فرد را اشغال می‌کنند، این خود اوست که این فضا را در اختیار آنها قرار می‌دهد. یکی از راه‌های مقابله با این افکار تغییر دادن کانون توجه از افکار ناخوشایند به رویدادها یا فعالیت‌های سازنده و دادن همان فضای اشغال‌شده در ذهن به افکار مثبت و ساده است که نیاز به تمرکز زیاد نداشته باشد. اگر فکر به چیز دیگری منحرف شود بهتر از آن است که ذهن سرگردان باشد، زیرا که سرگردانی ذهن با ناخشنودی همراه خواهد شد. پس بهتر است که فرد بر یک موضوع تمرکز کند. مثلاً شنیدن یک قطعه موسیقی یا برنامه ی‌جالب تلویزیونی!

7
تنها محدودیتی که وجود دارد ،محدودیتهایی است که خودمان برای ذهنمان ایجاد میکنیم.پس ذهن خود را محدود نکنیم
🎼🎼🎼🎼🎼🎼🎼🎼🎼🎼🎼🎼🎼
18
🔴🔴 چه انسانهای تنها ترند؟

📌تنهایی مالیاتی است که ما در ازای  پیچیدگیمون پرداخت میکنیم
 🔻این فیلم عالیه
23
🔴🔴 هروقت افسرده شدین این فیلم کوتاه رو ببینید
شروع افسردگی خیلی موذیانه ست
و همه ممکنه دچارش بشن
16
انواع تمرین توجه آگاهی
⚘قسمت سوم⚘

3) خلوت‌نشینی: این تمرین‌ها معمولاً در مراکز خاصی انجام می‌شود و مدل‌های متفاوتی دارد، از تمرین نیم یا یک روزه گرفته تا خلوت‌نشینی 30 روزه یا حتی بیشتر. افرادی که با انجام مرتب تمرین‌ها به فواید آن در آرام کردن ذهن و مواجهه با چالشهای روزمره پی برده‌اند می‌توانند با شرکت در این دوره‌ها تأثیر تمرین‌ها را در زندگی خود عمیق‌تر کنند.

#مراقبه #توجه_آگاهی #مایندفولنس 
15
انواع تمرین توجه‌آگاهی
⚘قسمت دوم⚘

2) تمرین غیررسمی: این تمرین در واقع جدا از زندگی روزمره نیست، بلکه خودِ زندگی است. تمرین غیررسمی توجه‌آگاهی یعنی هر کاری که مشغول انجام دادنش هستیم (پیاده‌روی، مسواک زدن، دوش گرفتن، غذا خوردن، منتظر ماندن در ایستگاه اتوبوس و ...) را با توجه و حضور بیشتر انجام دهیم. مثلاً موقع غذا خوردن سعی کنیم توجه خود را به لحظۀ حال بیاوریم و از رنگ، بو، بافت و مزۀ غذا کاملاً آگاه باشیم.
🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺
7
انواع تمرین توجه‌آگاهی⚘قسمت اول⚘

گفتیم توجه‌آگاهی یعنی حضور داشتن لحظه به لحظه همراه با پذیرش تجربه‌ای که در اینجا و اکنون داریم، و گفتیم که توجه‌آگاهی کیفیتی از هشیاری است که با تمرین می‌توان آن را تقویت کرد.

به طور کلی 3 نوع تمرین توجه‌آگاهی وجود دارد: 

1) تمرین‌ رسمی: در تمرین رسمی زمانی را در روز به طور خاص به مراقبه (مدیتیشن) اختصاص می‌دهیم. مثلاً می‌توانیم هر روز 10-15 دقیقه یک جا بنشینیم یا دراز بکشیم و به تنفس، حس‌های جسمی در بدن یا هیجانات خود توجه کنیم. 
🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺
2
🔴 علائم اوتيسم در نوزادي:

🔺خيره شدن غير معمول به اشياء
بررسي دقيق و غير معمول اشياء مختلف

🔺رفتارهاي تكراري و غير معمول
صرف زمان هاي طولاني براي تكرار حركات و عملكرهايي مانند خيره شدن به دست و پا و چرخاندن اشياء

🔺نقص در اواسازي مناسب با سن
تاخير در اواهايي مانند " نانا، دادا و ماما"

🔺تاخير در برقراري ارتباط داراي قصد و هدف
كاهش حالتهاي صورت و كوشش هاي بدني براي جلب توجه والدين

🔺كاهش علاقه به برقراري تعامل
نشان دادن علاقه بيشتري به اشيا و دشواري در برقراري ارتباط چهره به چهره

👦👧👨👩👴👵👶👱
22
ممکن است دیگران #رفتار ما را نفهمند، اما چه باید کرد؟

تا زمانی که رفتار ما و تصمیم های ما به کسی آسیبی نمیزند ما توضیحی به کسی بدهکار نیستیم. چقدر زندگی ها که با این توضیح خواستن ها و تلاشهای بیهوده برای قانع کردن دیگران بر باد رفته اند.
🌺🎶🎸🎻🎼📯🎵💙
13
🔴دستور دادن
⚘قسمت دوم⚘

💠دستورهای ناموثر

۴-دستورهایی که به دنبالش دلیل و منطق آورده می شود: مانند«زودباش اتاقت را مرتب کن چون امشب مهمان داریم و من از خانه نامرتب عصبانی میشوم»، ممکن است کودک دستور اصلی را فراموش کند بهتراست بگوییم«امشب مهمان داریم و خانه نامرتب من را عصبانی می کند پس لطفا سریعتر وسایلت را جمع کن». پس آخرین جمله دستور موردنظر است. 

🌼🌼🌼🌼🌼🌼🌼🌼
6
🔴دستور دادن⚘قسمت اول⚘

💠دستورهای ناموثر:
۱-دستورهای مبهم: دستورهایی هستند که برای کودک واضح و روشن نیستند مثلا «بچه خوبی باش» یک دستور مبهم است، بهتراست مشخص و اختصاصی به آنها بگوییم چکار کنند مثال:« با اسباب بازیها باهم و آرام بازی کنید»

۲-دستورهای زنجیره ای: دستورهایی هستند که پشت سرهم به کودک داده می شود و کودک بعضی از آنها را فراموش می کند مثل«لباسهایت را بپوش، مسواک بزن، شانه کن و بیا صبحانه بخور» بهتراست دستورها را به بخشهای کوچکتر تقسیم کرده و هرکدام را جدا درخواست کنیم.

۳- دستورهای پرسشی: مثال«آیا دوست داری اتاقت را تمیز کنی؟» ممکن است با جواب «نه» روبرو شویم.
🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻
17
راه حلی به نام توجه آگاهی⚘قسمت سوم⚘

حالا سؤال مهم دیگر: آیا حاضرم برای شناخت بهتر خود و  کاستن از رنج درونی، برای لذت بردن بیشتر از زندگی و آگاه‌تر شدن از تجربه‌ها، و برای آنکه در کارهایم موفق‌تر و مؤثرتر باشم روزانه چند دقیقه وقت به تمرین اختصاص دهم؟
توصیه میکنم از همین امروز شروع کنید😍
#توجه_آگاهی  #مایندفولنس

🌷🌷🌷🌷🌷🌷🌷🌷🌷🌷🌷
11
راه حلی به نام توجه آگاهی⚘قسمت دوم⚘
توجه‌آگاهی یعنی آگاهی‌ای که از توجه کردن به روشی خاص حاصل می‌شود: توجه عامدانه، در لحظۀ حال و همراه با پذیرش. فردی که توجه‌آگاهی بالایی دارد قادر است در هر لحظه از آنچه در درون و بیرونش می‌گذرد آگاه باشد، بدون آنکه تجربۀ اینجا و اکنون خود را قضاوت کند.توجه‌آگاهی کیفیتی از ذهن است که در اثر تمرین می‌توان آن را تقویت کرد. قابلیتی است که در همۀ ما وجود دارد و فقط باید با انجام تمرین‌های ساده آن را کشف کنیم و در خود پرورش دهیم.
🌷🌷🌷🌷🌷
8
راه حلی به نام توجه‌آگاهی⚘قسمت اول⚘

پرسش مهم این است: آیا می‌توان از اینهمه رنج خلاص شد؟ زندگی به اندازۀ کافی دشوار و دردناک هست، اما آیا می‌توانم طوری زندگی کنم که رنج بی‌مورد برای خودم و دیگران نیافرینم؟
خبر خوب اینکه پاسخ مثبت است! در طول تاریخ زنان و مردان بزرگی عمر خود را صرف پاسخ دادن به این پرسش کرده‌اند. بخش مهمی از خردی که در عرفان‌های شرقی و غربی شکل گرفته، حاصل همین تلاش است. یکی از این پاسخ‌ها، که هم ریشه در خرد کهن شرقی دارد و هم در مجامع علمی مقبولیت فراوان پیدا کرده، توجه‌آگاهی (mindfulness) نام دارد. 
10
 #آدم_سالم_کیست⚘قسمت دوم⚘

🌸🌸🌸روان شناسی آنتروپولوژی
آدم سالم کیست؟
آدم سالم خوش خلق هست، مزاح و طنز خوبى داره!
آدم سالم همانی است كه ميبينید، فى البداهه است!
خلاقيت دارد، برخوردش محترمانه است، 
حرمت شما حفظ میشود، 
ميتوانيد به او اعتماد كنيد، احساس امنيت كنيد!
آدم سالم كنترل نياز ندارد، تحقير نياز ندارد، تسلط نياز ندارد!
آدم سالم با مجموعه رفتارهایش 
به شما احساسى را میدهد كه در حقيقت 
شما خود را مثبت تر و بهتر از آنی كه هستید؛ 
میبینید!🌿🌿🌿🌿🌿
9
 #آدم_سالم_کیست⚘قسمت اول⚘

🌸🌸🌸روان شناسی آنتروپولوژی
آدم سالم کیست؟

آدمی كه با خودش و با آدمهاى اطرافش در حال جنگ و ستيز نيست،
نتيجتاً حضورش به آدم انرژى ميدهد.
بيشتر از اينكه انتقادگر باشد، مشوق است!
بيشتر از اينكه منفى باشد، مثبت است!
بيشتر از اينكه متكبر باشد، متواضع است!
بيشتر از اينكه بخواهد خودنمايى کند، 
دوست دارد در یک فضاى اشتراكى، ديگران را ببيند و
همينطور خودش هم ديده شود!
با آدم سالم، شما بهترين بخش وجودتان بيرون مياد، 
آدم سالم زيباييها را ميبيند و به زبان مياورد!
18
پنج چیزی که همین الان باید متوقف کنید!

۱- راضی نگه داشتن همگان
۲- ترس از تغییر
۳- زندگی کردن در گذشته
۴- کم ارزش کردن خودتان
۵- فکر کردن بیش از حد

🌺🌺🌺
🔻🔻🔻
20
👈صبور باشید👉

عده‌ای از ما فکر می‌کنیم که اگر بتوانیم عصبانیت خود را کنترل کنیم یعنی صبور بوده‌ایم.صبر تنها عصبانی نشدن نیست! صبر یعنی اینکه قادر باشیم هفت احساس تنفر، علاقه، لذت، اضطراب، خشم، غم و ترس را در خود کنترل، مدیریت و مهار کنیم.

🌷🌷🌷🌷🌷🌷🌷
17
👈کودکان خجالتی؛ والدین ایرادگیر👉

روان‌شناسان به والدین توصیه می‌کنند مدام از فرزندان‌شان ایراد نگیرند.  تحقیقات نشان داده اگر والدین دائما در حال ایراد گرفتن از کودک باشند و قضاوت منفی نسبت به او داشته باشند، فرزند آنها در آینده نسبت به قضاوت دیگران حساس و به فردی حساس و خجالتی تبدیل خواهد شد.🌷🌻🌺⚘
20
وقتی عصبانی هستید قدم بزنید چون که یکی از بهترین روش ها برای رهایی سریع از اضطراب و خشم است، زیرا با حرکت کردن و قدم زدن، هورمون استرس کاهش می یابد و هورمون اندروفین یا همان هورمون شادی آزاد میشود.
77
❌بگذاریم فرزندانمان طعم شیرین استقلال را بچشند...
انیمیشن  پرمحتوا و جذاب از بند ناف مادر و فرزند🌸🌷🌼⚘🌻🌺

87
🌷🌷🌷🌷🌷🌷🌷🌷🌷🌷🌷🌷🌷
24 نکته برای بالا بردن اعتماد به‌ نفس👇
❌قسمت دوم:
6. ورزش کنید.🚴🏊🚣
7. با یک ترس روبه‌رو شوید.
8. چیزی نو خلق کنید.
9. تا زمانیکه اعتمادبه‌نفس پیدا نکرده‌اید وانمود کنید که دارید.
10. از محیطتان استفاده کنید.🏖
🌷🌷🌷🌷🌷🌷🌷🌷🌷🌷🌷🌷🌷
68
-=======================
🌷❤🌷❤🌷❤🌷❤🌷❤🌷
24 نکته برای بالا بردن اعتماد به‌ نفس👇
❌قسمت اول:
1. از خودتان بپرسید: بدترین چیزی که ممکن است اتفاق بیفتد چیست؟
2. موسیقی نشاط ‌بخش گوش دهید.🎸
3. یک چیز جدید امتحان کنید.
4. برای انجام یک کار جدید نقشه بکشید و بعد آن را دنبال کنید.
5. از مدیتیشن استفاده کنید!
🌷🌷🌷🌷🌷🌷🌷🌷🌷🌷🌷🌷🌷

113
۹ مورد از اشتباهات معمولی که اگه انجام ندهید، تبدیل به یک شخصیتی جذاب یا به اصطلاح کاریزماتیک می شوید!🌷❤💙💚
76
📽️ انواع خودشیفتگی...

کسانی‌ که دچار خودشیفتگی هستند، به ظاهر در صلح با خود به سر می‌برند، اما خودشیفتگی، ضربه‌پذیری فرد را بسیار افزایش می‌دهد.
بنابراین بر خلاف تصور این افراد دچار تضاد درونی شدیدی می‌باشند.
51
✔️✔️اگر به من بگویند زیباترین واژه ای که یاد گرفتی چیست؟
میگویم پذیرش است
👌پذیرش یعنی:

✅پذیرفتن شرایط با تمام سختیهاش
✅پذیرفتن آدم ها با تمام نقص هاشون.
✅پذیرفتن اینکه مشکلات هست، باید به مسیر ادامه داد.
✅پذیرفتن اینکه گاهی من هم اشتباه میکنم.
✅پذیرفتن اینکه من کامل نیستم.
✅پذیرفتن اینکه هیچ کس مسئول زندگی من نیست.
✅پذیرفتن اینکه انتظار از دیگران نداشتن.

📢 داشتن پذیرش توی زندگی یعنی پایان دادن به تمام دعواها و اختلافها.
58
🌹🌸🌼🌹🌸🌼🌹🌸🌼
انعکاس چیزی باش،
که می خواهی در دیگران ببینی!
اگر عشق می خواهی، عشق بورز
اگر صداقت می خواهی، راستگو باش
و اگر احترام می خواهی، احترام بگذار...
🌹🌸🌼🌹🌸🌼🌹🌸🌼
69
استرس و افسردگی
✔چه می شود که کنترل ما به دست بیماریهای روانی سپرده می شود؟
52
استرس 
✔۹ علامتی که نشان می دهد استرس شما بیش از حد معمول است!